Jerzy Pilch ? Wiele demonów [PL] [PDF, MOBI, EPUB, AZW3] torrent

 
Jerzy Pilch ? Wiele demonów [PL] [PDF, MOBI, EPUB, AZW3]  torrent


Pozycję wystawił:
Ishimura
Dodano:25.11.2020
Kategoria:Książki
Rozmiar:5.21 MB
Seedów:1
Peerów:1
Pobrań:51

Jerzy Pilch ? Wiele demonów [PL] [PDF, MOBI, EPUB, AZW3] torrent


Jerzy Pilch Wiele demonów

Info

Wielkość całości do Pobrania: 5.xx MB
Gatunek: Opis
Rodzaj Kompresji: RAR
Zawartość Uploadu: PDF.EPUB.MOBI.(LUB).Azw3
Wersja Językowa: [PL]
Rok wydania: 2013

Opis

 Pokaż / ukryj tekst
"- Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści" - mówi prezes Tlołka do organisty Somnambulmeistra.

Najnowsza powieść Jerzego Pilcha jest właśnie takim prawdziwym świętem opowieści mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i smakowitych detali, pogrążonej w magicznej atmosferze, panoramicznej niczym "Sto lat samotności", zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi, osobliwie zabawnymi postaciami, jakich pozazdrościłby Fellini z "Amarcordu", a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

Pilch przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej - jakże by inaczej - na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim.

Do miasteczka ku powszechnemu zdumieniu zjeżdża Jula Mrakówna ze swym katolickim narzeczonym. Kto ją przenocuje? Bo przecież nie wstrząśnięty ojciec, pastor Mrak Co stało się z jej siostrą Olą, w tajemniczy sposób zaginioną Żeby ją chociaż porwali esbecy, ale towarzysz Goniec zaprzecza Czy miejsce jej pobytu wskaże Fryc Moitschek, który nawet jak nie był stuprocentowym cudotwórcą miał dar? Kim jest mężczyzna w czarnym owerolu, który wszedł do willi świętej pamięci doktora Nieobadanego i nie wyszedł

Dawkując czytelnikom sekrety i - po części sensacyjną - intrygę, Pilch zagląda zarówno do domów, jak i do głów swych bohaterów, bywa tyleż czuły i delikatny, co pikantny i bezlitosny, dowodząc, że człowiek sam sobie zagraża, a jak człowiek sam sobie zagraża - nie ma gorzej... Z charakterystycznym "pilchowym" humorem snuje zwykłe-niezwykłe historie mieszkańców Sigły, a zewsząd słychać, ten co zawsze, głęboki i majestatyczny oddech kosmosu nad dachem.

Ów "oddech" pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia, o sens wielu demonów, które nasze historie opowiadają unosi się nad całą powieścią, pełną niezapomnianych sytuacji, wysnuwanych często z pozornie nieznaczącego zdarzenia. Chichoczemy czytając, jak pan Naczelnik usiłuje pocałować w rękę histerycznie niechętną temu starkę Zuzannę, jak ucztują i kłócą się nad trumną pana Wzmożka, której nie sposób wynieść z domu, jak grają na grzebieniach i butelkach: Tango zatrata. Tango bakelit i tango szkło.

Niepostrzeżenie, raz po raz, ten chichot zmienia się w charkot, śmiech więdnie nam w gardłach, także przy zaskakującym, niesamowitym zakończeniu powieści. Nie ma już tamtego świata. I naszego też kiedyś nie będzie. Nas nie będzie. Nie chcemy tego wiedzieć, choć każdy musi się wreszcie z tym zmierzyć. I Pilch swoją ważną, całkiem niewesołą książką księgą w przejmujący sposób nam w tym pomaga.

I jest tak, że wreszcie rozumiesz starych pisarzy, którzy pisali o niepojętej rozpaczy zostawienia wszystkiego. Pożegnaj sosnę na piaszczystym wzgórzu, pożegnaj smagłe ciało, pożegnaj hokej, pożegnaj sztruksową marynarkę teraz rozumiesz tysiąc razy lepiej było, jak się nie rozumiało. Żyjesz? Tak jest Umieranie zaczęło się na dobre.

[Wielka Litera, 2013]

http://mid.images.nitro.to/nitro.to_jerzy_pilch_wiele_demonow_pl_pdf-_mobi-_epub-_azw3_fiona9.mid_8612__18130110.jpeg
 


Aby dodać komentarz należy się zalogować

Logowanie logowanie

Twoja ocena
Podobne torrenty
Mieszko Pierwszy Chrzest i początki Polski (2016, Wydawnictwo Poznańskie) - Jerzy Strzelczyk [PL] [pdf]    A w konopiach strach - Jerzy Vetulani [PL]    Dwory i palace na Litwie (2017, Fundacja Sąsiedzi) - Samusik Katarzyna Samusik Jerzy [PL] [pdf]    Problemy języka i kultury Tom 17 (2005, Wyd UMCS) - Bartmiński, Jerzy [Etnolingwistyka] [PL]

Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski (2016, Wydawnictwo Poznańskie) - Jerzy Strzelczyk [PL] [pdf]

A w konopiach strach - Jerzy Vetulani [PL]

Dwory i palace na Litwie (2017, Fundacja Sąsiedzi) - Samusik Katarzyna Samusik Jerzy [PL] [pdf]

Problemy języka i kultury. Tom 17 (2005, Wyd. UMCS) - Bartmiński, Jerzy [Etnolingwistyka] [PL]
Shoutbox (zawartość shoutboxa widoczna dla zalogowanych użytkowników)


Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad. profil torrentcity.pl